This modern lounge chair was designed by Kelly Wearstler. It has a curved back with an opening between the tight upholstered seat. It rests atop tapered cast brass legs in burnished bronze with an elegant, teardrop foot. Finished in Kumano Weave fabric, this chair is a soft and inviting addition to any sitting area.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Fabric, Brass |
| Height: | 32 in. (81.28 cm) |
| Width: | 34 in. (86.36 cm) |
| Depth: | 31 in. (78.74 cm) |
| Seat Height: | 18" |
| Condition: | New |
| Style: | Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


















